![]() |
A kép csak illusztráció |
A magyar útlevél csodálatos, hiszen bárhová mehetsz vele. Sosem felejtem el ismerősöm szavait, aki megfogalmazta, milyen szerencsések is vagyunk. Ő Iránban megismerkedett egy lánnyal, aki egyszerűen nem tudott elutazni Párizsba, pedig ez volt minden vágya. Gondolom, nem kell nagyon részleteznem.
Legalább két szabad oldalnak kell lenni az útlevélben és az utazás után még min. 6 hónapig érvényes kell, hogy legyen, erre érdemes figyelni.
Olvasgattam a nagykövetség oldalán, hogy megy a vízumigénylés, milyen fajták vannak, ezeket nem szeretném leírni, hiszen bárki megtalálhatja. Aztán elolvastam ezzel kapcsolatban pár fórumot, egy-két blogot (magyar blogokat is találtam), illetve barátnőm beszámolóját, aki a főnökének intézte a vízumát. És először igencsak elment a kedvem az egésztől, annyira bonyolultnak tűnt, de valójában nem az.
Vízum igényléséhez tehát szükség van egy útlevélre, biztosításra (nem mindegy, hol kötöd, a biztosítók listája megtalálható a konzulátus honlapján), igazolványkép, repjegy, szállás foglalás és meghívó. Igen, meghívás az országba, nem úgy van ám az.
Ez a meghívó-dolog okozott számomra némi fejtörést, hihetetlen bonyolult dolognak tűnt. Üzleti és privát vízum esetén elég egyértelmű, kitől van a meghívó, na de turistáknál?
Barátnőm elmagyarázta, hogy lett meghívója a szállodától, ezért én is bepróbálkoztam naivan a hostelünknél. Nos, olcsó diákszállók nem foglalkoznak ilyesmivel. Találtam kutatásaim során oldalakat, ahol venni lehet, aztán eljutottam a Hello Oroszország honlapjára. Náluk meghívó nélkül is lehet vízumot igényelni, csak drágább - egy kinti irodával lepapírozzák, nekem így jött le. Zsír, igazából egy laza 10essel így drágább lett a vízum, de ha belegondolunk, azt végül is megspórolom az olcsó szállással.
Még egy dolog nem hagyott nyugton, történetesen a regisztráció. Ugyanis, ha 7 napnál tovább tartózkodik az ember Oroszországban, mi pedig pont egy hetet leszünk. Ez is hihetetlen bonyolult dolognak hangzott, konkrét rémhistóriákat olvastam az orosz bürokrácia bugyrairól, de ez is egyszerűbb, mint gondoltam. Nekünk nem kell regisztráció, mivel csak 7 munkanap után kell. De egyébként a Hello Oroszország ebben is tud segíteni, egy kinti irodájukban megoldható kb. 2500 forintért.
Azért volt jó választás még a Hello, mivel helyben tudtunk biztosítást kötni és lefotózott minket az egyébként készséges és segítőkész hölgy, aki ott dolgozik. Ezekért legalább nem kellett külön köröket futni. Másfél hét alatt elkészült a vízumunk.
Egyébként főleg a tripadvisoron és couchsurfingen kutakodtam információk után. Nekünk egészen egyszerű dolgunk volt, hiszen csak Moszkvába megyünk, oda-vissza repülővel, semmi backpacker huncutság (legalábbis most nem). Arra viszont rákérdeztünk a hölgynél, mi van akkor, ha couchsurfingelni szeretnénk. Egyszerű ez is: miután kész a vízum, törölhetjük a szállásfoglalást. A lényeg, hogy belépéskor (esetünkben a repülőn) ki kell tölteni egy űrlapot, amire egy VALÓS, létező címet adjunk meg tartózkodási helyként.
Aki esetleg többet utazgatna az országon belül, annak érdemes hetente egyszer fizetős szállásra mennie, hogy regisztrálva legyen. De szívből ajánlom a Hello Oroszországot, mert ilyen esetekre is adnak útbaigazítást.
Ami keményebb dió, az a privát vízum. Ha esetleg egy barátot látogatsz meg, rásózod a papírmunkát és neki kell vesződnie ezzel a Migrációs Hivatalban (asszem ez a neve). Egy fórumon konkrétan azt olvastam: "the worst visa you can get". Meghívó címen tehát nem elég pár sor a barátnődtől, hogy xy vagyok és én látom vendégül az illetőt. Bár mókás lenne:D
A lényeg, hogy nem kell félni a vízumtól. Szívből ajánlom a Hello Oroszországot, de úgy tudom, az 1000 út utazási iroda is jó opció.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése